Znakowane szlaki piesze

1.Szlak spacerowy wokół Dęblina : Rynek - Fort Mierzwiączka – Michalinów – Młynki – Twierdza Dęblin – Cmentarz Balonna – Rynek ; znaki żółte.

Opis szlaku : Żółty szlak spacerowy po Dęblinie a właściwie jego obrzeżach nadaje się do przejścia pieszego oraz przejazdu rowerem. Turystyczny szlak przebiega szosami asfaltowymi i w dużej części drogami polnymi. Na szlak spacerowy można wybrać się o każdej porze roku. Przejście piesze spokojnym marszem - ok. 2 godz., przejazd rowerem - ok. 1 godz. Szlak dobrze oznakowany, nie może sprawiać żadnych kłopotów z wyborem kierunku marszu. Trasa ma długość 11 200 metrów.

Początek szlaku i zarazem jego zakończenie - przystanek PPKS na ul. Niepodległości w Dęblinie - kierunek Ryki. W lewo ul. PCK, przechodzimy obok Domu Handlowego z szyldem CZSR. W prawo ul. Okólną, po lewej stronie Dom Handlowy przy Okólnej 47 widać dom rodzinny Haase ( jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w Dęblinie). W lewo ul. Przechodnią, po prawej stronie targowisko, w lewo ul. Staromiejską, dalej widać osiedle Jagiellońskie. Przecinamy ul. Stawską i ul. Lipową obok XIX wiecznego fortu „ Mierźwiączka „ ( elementu twierdzy carskiej) , w lewo dalej ul. Lipową. Na pierwszym skrzyżowaniu w prawo, Aleją Tysiąclecia do niestrzeżonego przejazdu kolejowego Dęblin – Łuków.

Za torami schodzimy z drogi asfaltowej na ścieżkę biegnącą wzdłuż torów kolejowych, w prawo skos do ogrodzenia wzdłuż zabudowań Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 ul. 100 lecia Koleji Nadwiślańskiej w lewo przez przejazdy kolejowe, przy stacji PKP Dęblin, za drugim przejazdem w prawo na wprost Miejskiego Przedszkola nr 3. Ul.Michalinowską, w lewo ul. Okrzeji, wzdłuż zabudowań drogą polną przecinamy szosę nadwiślańską Dęblin-Warszawa. Po lewej widać osiedle Wiślana prosto do pierwszych zabudowań os. Młynki

Wychodzimy na wał wiślany skąd rozległy widok na dolinę Wisły, wałem przeciwpowodziowym do mostu drogowego na Wiśle, w lewo i za torami kolejowymi w prawo, po lewej stronie widać obiekty sportowe KS „Czarni”, po prawej obiekty Twierdzy Carskiej. Przy „ Fryglu „ ( dom carskiego adiutanta ) skręcamy w prawo na ul.15 pp „Wilków”. Dalej wzdłuż zakładów WZ Inż, obok słynnego wiaduktu , ul. Podchorążych na wysokości pomnika przyrody dębu „ Grot „ , w lewo pod dwoma wiaduktami ul. Balonna. Po prawej stronie cmentarz Balonna dochodzimy do ul. Spacerowej na skrzyżowaniu dróg w lewo do ul. Składowej i Warszawskiej. Koniec szlaku na przystanku PKS przy ul. Niepodległości.